Czy będzie całkowita likwidacja ulgi na internet ?

data dodania: 2012-12-18

Czy będzie całkowita likwidacja ulgi na internet ?

Rząd chciał całkowicie zrezygnować z ulgi na internet. Ostatnio jednak resort finansów zmienił zdanie - ulga będzie obowiązywać tylko przez dwa lata i ma być zachętą do założenia sieci. Pomysł Jacka Rostowskiego poparł Senat, który dodał taki zapis do ustawy o podatku dochodowym.

W czwartek Senat zgłosił poprawkę do znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przywracającą ulgę internetową. Poprawiona ustawa ogranicza m.in. przywileje dla twórców – przede wszystkim tych, którzy osiągają wysokie dochody; modyfikuje także ulgi na dzieci. Na posiedzeniu w ubiegłym tygodniu Sejm wykreślił z ustawy o PIT ulgę internetową. Podczas sobotniej konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział jednak, że ulga nie zostanie zlikwidowana. Mówił wówczas, że zmianie ulegną zasady jej obliczania, miałaby przysługiwać tylko osobom, które zaczynają korzystać z internetu. Oznacza to, iż przegłosowana przez senat ulga będzie dotyczyła osób, które w latach 2005-2011 nie dokonywali odliczeń lub po raz pierwszy skorzystali z ulgi w rozliczeniu za rok 2012. Odliczyć będzie można tak jak dotychczas do 760 zł, jednak tylko w dwóch nastepujących po sobie latach.RFIP.pl Zmainy te mają wejść w życie od dnia 1 stycznia 2013r.

Senat oprócz poprawki przywracającej ulgę na internet przyjął także pięć poprawek legislacyjnych, które Doprecyzowują przepisy ustawy. Uchwalona w ubiegły piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT, ograniczyła przywileje dla twórców czy naukowców - szczególnie dla tych, którzy osiągają wysokie dochody. Zgodnie z nią w ramach zryczałtowanych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów będą oni mogli odliczyć jedynie ok. 42,7 tys. zł.

Ponadto ustawa przewiduje zmiany w uldze podatkowej na dzieci. Ulga nie będzie przysługiwać rodzinom, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie, i mają tylko jedno dziecko. Dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni; w przypadku trzeciego dziecka ulga wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i kolejne wzrośnie o 100 proc. Poprawki senackie będą teraz rozpatrywane przez Sejm.

www.rfip.pl