Bezrobocie w Polsce - liczby przerażają, władze uspokajają

data dodania: 2013-02-26

Bezrobocie w Polsce - liczby przerażają, władze uspokajają

 

29. stycznia GUS opublikował dane, dotyczące bezrobocia w Polsce w grudniu 2012r. Odnotowano nie tylko wzrost stopy bezrobocia w stosunku do miesiąca poprzedniego, ale również w stosunku do analogicznego okresu w 2011r. Stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 13,4%, czyli o 0,9% więcej niż w roku poprzednim. Wraz z nadejściem 2013r., w mediach zaczęły pojawiać się zdjęcia gigantycznych kolejek przed Powiatowymi Urzędami Pracy, a lawina pytań popłynęła w kierunku dyrektorów powyższych jednostek oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

 

Wzrost bezrobocia będzie

Przytoczone dane nie przeraziły polskich władz. Wiceminister pracy, Jacek Męcina, w wywiadzie dla Radia Pin końcem ubiegłego miesiąca, wziął pod uwagę możliwość osiągnięcia 14% stopy bezrobocia w styczniu 2013r. Nie mylił się. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec stycznia stopa bezrobocia wzrosła do 14,2%. Oznacza to, że bezskutecznie pracy poszukuje obecnie ok. 2,3mln osób zarejestrowanych w PUP.

 

Przyczyny i rozwiązania

W wywiadzie dla Agencji Informacyjnej Newseria, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz uspokaja opinię publiczną, ujawniając przyczyny tak dużego wzrostu bezrobocia początkiem roku. Jego zdaniem, wynika to m.in. z wygaśnięcia w miesiącu grudniu umów o pracę zawieranych na czas określony oraz jest związane z deficytem prac sezonowych w okresie zimowym. Ministerstwo bezzwłocznie zaczęło wdrażać przygotowane rozwiązania, skierowane na stopniowe obniżanie bezrobocia. Urzędy Pracy otrzymały już na początku stycznia pieniądze z Funduszu Pracy - wcześniej niż w ubiegłych latach.

 

Będą zmiany

Resort pracy przedstawił projekt zmian w aktualnym kodeksie pracy, które mają na celu zapobieganie rosnącemu bezrobociu. Propozycje zmian, chroniących miejsca pracy, obejmują m.in. wprowadzenie ruchomego czasu pracy oraz finansowe wsparcie przedsiębiorców w kryzysie.