Uleczalny HIV? Przełom w walce z wirusem

data dodania: 2013-03-12

Uleczalny HIV? Przełom w walce z wirusem

Uleczalny HIV? Przełom w walce z wirusem

Jak podaje m.in. Rzeczpospolita, naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się wyeliminować wirus HIV z organizmu noworodka ze stanu Missisipi. To drugi udokumentowany przypadek w historii. Fundation for AIDS Research opublikowała wyniki badań 2,5-letniej obecnie dziewczynki. Stwierdzono jednoznacznie – jest zdrowa i nie zażywa leków.
 


Błyskawiczna reakcja
Matka dziecka nie wiedziała, że jest nosicielką wirusa HIV. Dowiodły tego dopiero testy, które wykonano przed odbyciem porodu. Nie zażywała żadnych leków, więc prawdopodobieństwo zakażenia płodu było bardzo duże. Po narodzinach, wraz z dzieckiem została przewieziona do specjalistycznego Centrum Medycznego Uniwersytetu stanu Missisipi w Jackson. Dr Hannah Gay, wybitny pediatra, nie czekając na pozytywny wynik testu na HIV u noworodka, podała mu silną dawkę leków anty-HIV. Po kilkunastu godzinach, testy rzeczywiście potwierdziły obecność wirusa w organizmie dziewczynki. Pod miesiącu, ślady zakażenia praktycznie już nie istniały. - To pierwszy w historii naukowy dowód na to, że wirusa HIV można zwalczyć u niemowlaków za pomocą leków - mówi dr Deborah Persaud z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, która specjalizuje się w leczeniu HIV u dzieci.

Drugi taki przypadek
Pierwszą osobą, u której udokumentowano wyleczenie wirusa HIV, był Amerykanin Timothy Ray Brown, znany w mediach jako "berliński pacjent". W wyniku zakażenia HIV, rozwinęła się u niego ostra białaczka, odporna na chemioterapię. Ostatnim ratunkiem był przeszczep szpiku kostnego, który miał dać również szansę wyeliminowania wirusa, co zaproponował prof. Gero Hütter z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Zabieg udał się. Mężczyzna pozbył się zarówno komórek nowotworowych, jak i wirusa.

Dla kogo to odkrycie?
Szokować może reakcja naukowców. Zarzucają oni m.in. niskie znaczenie odkrycia w dzisiejszych czasach, kiedy to nosiciele HIV, zażywając leki, mogą żyć podobnie długo jak osoby zdrowe, a w USA przychodzi na świat jedynie ok. 100 zainfekowanych dzieci rocznie. W dodatku, jeśli ciężarna przyjmuje leki, ryzyko zakażenia płodu praktycznie nie istnieje.