Wyższe zarobki, elastyczny czas pracy . Zawód wolny strzelec

data dodania: 2013-03-28

Wyższe zarobki, elastyczny czas pracy . Zawód wolny strzelec

Zawód wolny strzelec

 

Pracodawcy coraz częściej poszukują osób, których...zatrudniać już nie trzeba, czyli prowadzących własną działalność gospodarczą. Oczywiście tylko umowa o pracę (na czas określony, nieokreślony, okres próbny, o zastępstwo) ustanawia, w sensie prawnym, stosunek pracodawca - pracownik i generuje wynikające z tego faktu prawa i obowiązki obu stron. Wysokie koszty zatrudnienia etatowego pracownika i wiążące się z tym konsekwencje powodują, że przedsiębiorcy wolą zlecić wykonywanie zadań innemu przedsiębiorcy niż wiązać się umową o pracę z nową osobą. Eliminując koszta zatrudniania, mogą zapłacić swoim zleceniobiorcom znacznie więcej. Rynek elastycznie dopasował się do powyższego modelu współpracy.

 

Wyższe zarobki, elastyczny czas pracy

Coraz więcej specjalistów z różnych dziedzin decyduje się na zostanie freelancerami – pracują bez etatu, na ogół prowadzą własną działalność, realizując projekty na zewnętrzne zlecenia. Freelancerów często wynajmuje się w oparciu o czasowy kontrakt, umowę o dzieło lub wystawiają oni fakturę VAT po wykonaniu projektu. Są to dziennikarze, informatycy, artyści, graficy, tłumacze, copywriterzy, trenerzy biznesu, PR-owcy, a ostatnio również inżynierowie. Jak podaje Rzeczpospolita, ok. 40% osób aktywnych zawodowo w USA pracuje na kontraktach, umowach terminowych lub jako freelancerzy. W krajach unijnych to 15% pracowników, a w Polsce niemal 19%. Kuszą większe pieniądze, samodzielnie regulowany czas pracy i możliwość decydowania o przyjęciu bądź odrzuceniu zadania. Freelancerzy podkreślają zróżnicowanie realizowanych projektów. To praca pełna odpowiedzialności i wyzwań, a zarobki mogą być dwukrotnie wyższe niż w przypadku bycia "etatowcem".

 

Internet przyjazny freelancerom

W poszukiwaniu zleceń, wolni strzelcy najczęściej sięgają do sieci. W internecie powstaje coraz więcej portali umożliwiających kontakt zleceniodawców z wykonawcami. Do najpopularniejszych należy serwis Oferia.pl, gdzie użytkownicy – freelancerzy są dodatkowo widoczni w serwisie Allegro. Nowo powstały portal Getak.pl skupia przede wszystkim wolnych strzelców, którzy wykonują swoje usługi zdalnie. Freelancerzy doczekali się już nawet swojego święta – 21. września serwis Getak.pl zapraszał do obchodzenia International Freelancers Day.