Skuteczne CV – czy takie pojęcie w ogóle istnieje?

data dodania: 2013-04-23

Skuteczne CV – czy takie pojęcie w ogóle istnieje?

 

 Skuteczne CV – czy takie pojęcie w ogóle istnieje?

Selekcja jest jednym z etapów rekrutacji, pozwalającym wyodrębnić wszystkich tych kandydatów, którzy spełniają założone przez pracodawcę wymagania niezbędne i preferowane, np. wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. W tej fazie, osoby zajmujące się rekrutacją opierają swój wybór wyłącznie o dostarczane im informacje, które znajdują się w dokumentach aplikacyjnych – CV oraz liście motywacyjnym, jeśli zostało to zaznaczone w ofercie pracy. Takich aplikacji napływa, w zależności od stanowiska, nawet tysiące. W przypadku dużych rekrutacji, tworzone są profile kompetencyjne kandydatów, aby dzięki obiektywnym kryteriom móc wybrać osobę idealnie dopasowaną do stanowiska. Jeśli profil kandydata będzie spełniać wymogi pracodawcy, najprawdopodobniej zostanie on zakwalifikowany do kolejnego etapu rekrutacji. Mówiąc o skutecznym CV, mamy na myśli przede wszystkim jeden efekt – zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Wymogi formalne

Na początek zadbaj o ogólną estetykę dokumentu – oficjalną czcionkę, równe i czytelne ulokowanie tekstu, objętość nie większą niż 2 arkusze A4. Koniecznie pamiętaj o klauzuli prawnej, dotyczącej zgody na przetwarzanie danych niezbędnych dla procesu rekrutacji – należy wkleić jej treść w stopkę CV. Bez tej noty, Twoja aplikacja nie może zostać wzięta pod uwagę ze względów prawnych. Zdjęcie nie jest koniecznym elementem, chociaż najczęściej pożądanym. Fotografia ma być dostosowana do aplikowanego stanowiska. Konieczne informacje, które zawierają się w CV to: dane osobowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, odbyte szkolenia i kursy, posiadane umiejętności i uprawnienia, znajomość języków obcych oraz zainteresowania.

 

Myśleć jak rekruter

Żelazną zasadą w tworzeniu Curriculum Vitae jest jego każdorazowe dopasowanie do oferty pracy, na którą zamierza się odpowiedzieć. Dotyczy to zwłaszcza osób o interdyscyplinarnych umiejętnościach, które aplikują na różne stanowiska. Budując przebieg kariery zawodowej, spróbuj postawić się w sytuacji rekrutera – co dla niego będzie najistotniejsze podczas wyboru kandydata? Skup się na kluczowych kompetencjach dla aplikowanego stanowiska. Nazwy uprzednio zajmowanych stanowisk mogą niewiele mówić o zdobytym doświadczeniu. Opisz krótko wykonywane obowiązki, ale tylko te, które mogą być przydatne u potencjalnego pracodawcy. Czytaj ofertę pracy ze zrozumieniem. Znajdziesz w niej więcej informacji niż może się wydawać. Nie traktuj po macoszemu punktu Zainteresowania. Mówi on wiele rekruterom o Twoim charakterze.

 

Skuteczne CV to poprawny formalnie, dostosowany do oczekiwań i wymogów pracodawcy, dokument aplikacyjny. W Internecie istnieje wiele portali radzących, jak napisać dobre Curriculum Vitae, jednak prawda jest taka, że gwarancji na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną nie dadzą nam nawet najlepsi specjaliści od ich tworzenia.www.rfip.pl